Suŝiaj Kalorioj: Ho mia! Vi devas eviti iujn el ĉi tiuj ruloj

Ni povas gajni komisionon pri kvalifikitaj aĉetoj faritaj per unu el niaj ligiloj. Lernu pli

Vi verŝajne amas manĝi suŝion, sed ĝi (bedaŭrinde) venas kun prezo: kalorioj.

La problemo estas, ke la plimulto el ni manĝas la malĝustan specon de suŝio. Ni ne scias mendi suŝion, do ni manĝas tro da rizo kaj ne sufiĉe da fiŝo kaj legomoj.

Via tipa 6-peca suŝia rulo enhavas inter 200-250 kaloriojn. Maki-ruloj kun fiŝoj, legomoj kaj sen kromaj saŭcoj havas la plej malaltan kalorian kalkulon, kiel la avokada rulo. Suŝiaj ruliloj kun fritita tempura bataĵo aŭ multaj kromaj plenigaĵoj kaj saŭcoj kiel la ĉielarka rulo havas la plej altan kalorian kalkulon. 

Suŝiaj kalorioj

Eĉ norma suŝia rulo povas esti sana regalo sen rompi la kalorian bankon, kondiĉe ke ĝi ne enhavas frititajn ingrediencojn. Plej multaj suŝioj estas malaltaj grasaj kaj kaloriaj!

Laŭ nia enketo, 73% de homoj scivolas, kiel suŝio konvenas al sia dieto, dum 11% estas menditaj kaj scivolas, kian sushion akiri, do mi helpos vin trovi diversajn malkaloriajn suŝiojn kaj sugestos kelkajn pli sanajn. alternativojn, kiujn vi povas elekti tuj el la menuo!

La granda problemo estas kaŝitaj kalorioj en multaj okcidentaj versioj de suŝio, kiel ruletoj de salikokaj tempuraj kaj ĉielarkaj. Ĉi tiuj estas marmelitaj kun grasaj ingrediencoj kaj multaj saŭcoj, kiuj aldonas la totalan kalorion.

Do se vi volas konsumi malpli da kalorioj, la plej bona elekto estas saŝimio, suŝio kun legomoj, bruna rizo (kiun vi ne ofte trovos en restoracioj), kaj sanaj fiŝoj. Preterpasu ion frititan aŭ ŝarĝitan per saŭco.

Rigardu nian novan kuirlibron

La familiaj receptoj de Bitemybun kun kompleta manĝoplanisto kaj receptgvidilo.

Provu ĝin senpage kun Kindle Unlimited:

Legu senpage

Estas multaj diferencoj inter tradicia rulo kaj usona invento. Unu estaĵo…..kalorioj.

Mi listigis la plej famajn suŝiajn rulojn ĉi tie (de plej altaj kalorioj ĝis plej malaltaj) por ke vi ankaŭ povu fariĝi spertulo pri sushiaj kalorioj.

La realo doloras kiam temas pri alt-kaloriaj ruloj. Sed foje, bela sushi-rulo valoras ĝin, do ne pensu, ke vi neniam devus indulgi. Mi aldonis la % de via ĉiutaga kaloria konsumo (aŭ Weight Watchers Smart Points se vi ŝatas tion) sube por ĉiu rulo por ke vi povu vidi kion vi manĝas.

Ĉi tiuj kalorioj estas por 6-pecaj suŝiaj volvaĵoj, kiujn vi plejparte ricevos mendante:

Suŝia ruloKalorioj% de kaloriojInteligentaj Punktoj pri Pezogvidantoj
Salikoka tempura rulo50825.4%19
Draka rulo50725.3%19
Ĉielarka rulo47623.7%15
Angila avokado-rulo37218.6%14
Raŭpa rulo32916.45%10
Filadelfia rulo32016%11
Aranea rulo31715.8%12
Salma avokado-rulo30415.2%10
Spica tinusa rulo29014.4%9
Kalifornia rulo22511.25%8
Rulo de tinuso1849.2%4
Avokada rulo1407%6
Kukuma rulo1357%6
Meza rulo26013.4%8
Salma sashimi35 po peco2%1
Tinusa sashimi31 po peco1.5%0
  • Kalkulo de kalorioj (po rulo de 6 pecoj)
  • Procento de rekomendinda ĉiutaga kaloria ingestaĵo (virina) laŭ 2000 kalorioj tage

Ĉu vi atendis, ke la salikoka tempura rulo (unu el la plej amataj suŝiaj specoj) estos tiel nesana?

Kiom da kalorioj estas en suŝio

Suŝiaj kalorioj klarigitaj

Salikoko tempura rulo (508 kalorioj)

Kalorioj en la salikoka tempura rulo

La salikoko tempura rulo havas la plej multajn kaloriojn ĉar la salikoko estas panita kaj fritita, provizante kroĉan, bongustan guston al salikoko. Ĝi enhavas 508 kaloriojn, 21 gramojn da graso, 64 karbonhidratojn kaj 20 gramojn da proteino.

Dum ĉi tiu suŝio havas la plej multajn kaloriojn, aventuroplenaj amantoj de suŝio certe mendis ĝin. Ne estas dubo, ke ĝi estas unu el la plej bongustaj sushi-bulkoj. 

Draka rulo (507 kalorioj)

Suŝia drako ruliĝas sur telero

La drako-rulo estas plena de bongustaj ingrediencoj, sed ĝi estas grasa kaj alta en kalorioj. Ĝi enhavas 507 kaloriojn, 18 gramojn da graso, 10 gramojn da proteinoj kaj 66 gramojn da karbonhidratoj. 

Ĉi tiu rulo enhavas bongustajn tempurajn salikokojn, angilojn, kukumojn, avokadojn kaj bongustajn kapreolojn. Sed ĝi estas kovrita de dika (kaj nesana) saŭco. 

Ĉielarka rulo (476 kalorioj)

Kalorioj en la ĉielarka suŝia rulo

Por tiuj, kiuj volas iomete ĉion, serĉu la ĉielarka rulo. Ĝi enhavas 476 kaloriojn, 16 gramojn da graso, 50 gramojn da karbonhidratoj kaj 33 gramojn da proteinoj.

Ĉi tiu suŝia rulo estas klasita kiel unu el la plej diversaj kaj proteinplenaj ruloj pro la malsamaj specoj de fiŝoj supre. Kaj kvankam ĝi havas multe da kalorioj, ĝi estas bunta kaj bongusta manĝo.

Angila avokado-rulo (372 kalorioj)

Kalorioj en la angila avokado

Angilo estas delikata kaj unu el la plej grasaj fiŝoj de suŝio. La angila avokada rulo enhavas 372 kaloriojn, 17 gramojn da graso, 31 gramojn da karbonhidratoj kaj 20 gramojn da proteinoj.

Ĉi tiu rulo estas plena de proteinoj, kaj kvankam tio estas bona afero, ĝi bezonas altnivelan suŝian palaton, ĉar ĝia gusto ne plaĉas al ĉiuj.

Raŭpa rulo (329 kalorioj)

Kalorioj en la raŭpa suŝia rulo

La raŭpa rulo ricevis sian nomon de la avokadaj tranĉaĵoj, per kiuj ĝi estas pintita. Ĝi havas 329 kaloriojn, 5 gramojn da graso, 60 gramojn da karbonhidratoj kaj 9 gramojn da proteinoj.

Ĉi tiu rulo ĝenerale inkluzivas angilon, tobikon (fiŝa kapreolo) kaj kukumon krom la avokado.

Filadelfia rulo (320 kalorioj)

Kalorioj en Filadelfia suŝio

Vi trovos salman kaj kreman fromaĝon en la Filadelfia rulo, farante ĝin unu el la pli kaloriaj suŝiaj ruloj. Ĝi havas 320 kaloriojn, 8 gramojn da graso, 32 gramojn da karbonhidratoj kaj 8 gramojn da proteinoj.

Se vi ŝatas la guston de krema fromaĝo kun mariskoj, ĝi estas agrabla komforta rulo mendebla.

Aranea rulo (317 kalorioj)

Aranea suŝia rulo

La araneo-rulo konsistas ĉefe el batita krabo, kiu aldonas guston kaj kaloriojn al rulo, kiu alimaniere estas sufiĉe baza. Ĝi havas 317 kaloriojn, 12 gramojn da graso, 38 gramojn da karbonhidratoj, kaj proteinan enhavon de 13 gramoj.

La fritita krabo aldonas grason, sed ĝi tamen estas tre fama kaj bongusta rulo.

Salma avokado-rulo (304 kalorioj)

Kalorioj en salmo-avokada suŝio

La salma avokado-rulo havas "sanajn avantaĝojn" skribitajn ĉie. En ĉi tiu suŝia rulo estas 304 kalorioj, 8.4 gramoj da graso, 42 gramoj da karbonhidratoj kaj 13 gramoj da proteinoj.

Ĉar ĝi estas plena de omega 3-oj kaj bonaj grasoj, ĝi estas mirinda!

Ankaŭ legi: ĉi tiuj suŝiaj ruloj bonege manĝas se vi serĉas iom sen avokado

Spica tinuso (290 kalorioj)

Kalorioj en la spica tinusa suŝia rulo

La pika tinusrulo havas pli da pizaz kaj spico ol la norma tinusrulo. Ĝi enhavas 290 kaloriojn, 11 gramojn da graso, 26 gramojn da karbonhidratoj, 24 gramojn da proteinoj.

La bongusta "spiceco" venas de la uzo de majonezo (kiu kontribuas al la kalorioj), varma saŭco kaj verdaj cepoj.

Kalifornia rulo (225 kalorioj)

Kalorioj en la kaliforniaj ruloj

La kalifornia rulo estas unu el tiuj klasikaĵoj, kiujn ĉiuj amas. Ĝi havas 225 kaloriojn, 7 gramojn da graso, 28 gramojn da karbonhidratoj kaj 9 gramojn da proteinoj.

Ĝi estas la ideala rulo por komencantoj farantaj suŝion por la unua fojo. Ĝi ankaŭ estas bela malpeza manĝo.

Rulo de tinuso (184 kalorioj)

Kalorioj en la spica tinusa suŝio

Kun la aldonita proteino, la tinusa rulo estas ankoraŭ sufiĉe simpla. Ĝi havas 184 kaloriojn, 2 g da graso, 27 g da karbonhidratoj kaj 24 g da proteinoj.

Ĉi tiu rulo estas bonega elekto kun malpezaj fiŝoj sen la "spica" tinuselemento.

Avokado-rulo (140 kalorioj)

Kalorioj en simpla avokada suŝio

La avokada suŝia rulo inkluzivas la plej malgrandan kvanton da kalorioj, ĉar ĝi estas unu el la plej bazaj por mendi. Estas 140 kalorioj en avokada rulo, 5.7 gramoj da graso, 28 gramoj da karbonhidratoj kaj 2.1 gramoj da proteinoj.

Ĉi tiu rulo estas malpeza kaj perfekta por tiuj, kiuj ne ĝuas fiŝojn. Ĝi ankaŭ estas vegetara kaj vegana-amika, do vi ne povas erari pri ĝi! 

Ankaŭ legi: suŝio, komencanta gvidilo

Kukumo-rulo (135 kalorioj)

Suŝia kukuma rulo

La kukuma rulo estas la plej sana elekto se temas pri spekti kaloriojn. Depende de kiom da pecoj la restoracio distranĉas ilin, ili estos po 16 ĝis 22 kalorioj, kio falas ĝis 135 kalorioj en rulo.

Ĝi estas esence nur iuj pecoj de kukumo en rizo envolvitaj per algoj, kun nur iomete suŝia vinagro por spici la rizon.

Mi pensas, ke ĉiuj kun dieto devas almenaŭ mendi ruliĝon de ĉi tiuj irante al restoracio!

Salma sashimi (35 kalorioj)

Salma sashimi sur ligna tranĉtabulo

Salma sashimi estas sana kaj la perfekta malaltkaloria opcio. Ĝi havas la plej malaltan kalorion en ĉi tiu listo, sed ĝi ne estas maki-suŝio, do ne ekzistas rizo.

Unu unco da kruda salmo havas ĉirkaŭ 25-40 kaloriojn. Mi ne kalkulas la kaloriojn po rulo, sed prefere kaloriojn po peco, ĉar ĝi servas en pecoj. Do peco da saŝimo kutime enhavas ĉirkaŭ 40-50 kaloriojn kaj 20 gramojn da proteino.

Ĝi estas bonega fonto de grasaj acidoj Omega 3, kaj ankaŭ ĉiuj vitaminoj de la B!

Tuna sashimi (31 kalorioj)

Tuna sashimi trempanta kun manĝbastonetoj en sojsaŭco

Ĉi tiu kruda tinuso sashimi sen rizo ankaŭ havas unu el la plej malaltaj kalorioj en la suŝia menuo. Ĝi havas ĉirkaŭ 31 kaloriojn por porcio (po peco).

Tinuso ankaŭ estas tre malgrasa fiŝo, do porcio enhavas nur 0.1 gramojn da graso kaj 11 mg da kolesterolo. 

De kie venas la kalorioj?

Nori, rizo, legomoj, fiŝoj; ŝajnas, ke ĉio ĉi estas relative sana. Do, de kie venas la kalorioj? Kiuj ingrediencoj estas sanaj kaj kiuj estas nesanaj?

blanka rizo

Blanka rizo estas publika malamiko n-ro 1 por kalorioj en suŝio. Post ĉio, la ĉefa komponanto de suŝio estas rizo!

Blanka rizo estas problema ingredienco ĉar ĝi estas malalta en fibro kaj fonto de rafinitaj karbonhidratoj. Do ĝi estas nur fonto de rafinitaj karbonhidratoj sen realaj sanaj avantaĝoj. Kiam vi konsumas tro da rafinitaj karbonhidratoj, via sanga sukero pliiĝas, kaj la korpo spertas inflamon. 

Suŝia rizo ankaŭ estas malalta en fibro, kaj kombinita kun vinagro kaj sukero, ĝi igas la korpon rompi ĝin rapide. Ĉi tio kondukas al pikiloj de insulino kaj estas danĝera por diabetoj. 

Ankaŭ, blanka rizo estas prilaborita manĝaĵo, do la nutraĵoj estas nudigitaj.

Se vi elektas brunriza suŝio, ĝi estas multe pli bona elekto ĉar ĝi enhavas pli da fibro kaj malpli da kalorioj. 

Suŝia vinagro enhavas sukeron

Riza vinagro estas escepta kaj perfekta por digestado, sed ĝi ankaŭ helpas la korpon sorbi nutraĵojn de aliaj manĝaĵoj, kiujn vi konsumas. Ĝi bonegas por malpeziĝi kaj ĝi ekvilibrigas iujn el la pli pezaj ingrediencoj en suŝio, kiel sojsaŭco, kiu havas multe da natrio. 

Nun, sojsaŭco estas vere sala kaj vi eble volus preterpasi ĝin se vi provas spekti la kvanton da salo, kiun vi manĝas, ĉar ekzistas aliaj malalt-natriaj opcioj haveblaj. Vi kutime povas trovi malalt-natrian sojsaŭcon.  

Suŝia rizo estas normale spicita kun suŝia vinagro, kiu enhavas ankaŭ sukeron. Sed vi povas simple uzi rizan vinagron anstataŭe.

Ĉar ni identigis avantaĝojn por iuj el la plej ofte uzataj ingrediencoj, ni ankoraŭ bezonas pritrakti la problemon pri blanka rizo.

Blanka rizo estas nepra se vi volas malpeziĝi. Sed suŝio ne povas esti suŝio sen rizo kaj mi devas diri, ke ĝi estas taŭro, kiom ajn mi konsentas kun ĝi. Estas multaj bonegaj suŝiaj rizaj opcioj, kiuj lasas suŝion en ĝia plej pura kaj plej sankta formo esti suŝio.

Aŭ vi povas simple elekti nigiri-suŝion kaj saŝimon kun malpli da rizo. 

Mi ankaŭ havas ĉi tiuj 5 suŝioj sen rizaj receptoj vi povas fari hejme, aŭ legi por pli sanaj rizaj konsiletoj.

Tempuro kaj saŭcoj

Bedaŭrinde, tempura batanto estas plena de kalorioj. Se vi manĝas frititajn salikokojn, la grasa batanto nuligas iujn el la sanaj avantaĝoj de la salikoko. 

Plenigaĵoj kaj ĉapelaĵoj ankaŭ estas grandaj fontoj de kalorioj. Multaj plenigaĵoj havas malmulton da proteina enhavo sed multe da grasoj. Do kiam vi elektas suŝion kun grasaj saŭcoj, vi aldonas kaloriojn. 

Prenado: Multaj popularaj suŝiaj ruloj enhavas multe da rizo, malgrandajn kvantojn da mariskoj kaj legomoj, kaj anstataŭe, estas ŝarĝitaj kun grasaj saŭcoj. Do vi konsumas multajn kaloriojn, kaj malmulte da fibro kaj proteino, por ke vi ne sentas vin sata kaj tro manĝas. 

Plej bonaj malmultkaloraj suŝiaj plenigaĵoj

  • Kukumo
  • avokado
  • Piklitaj legomoj
  • Skombro (fiŝo)
  • Salmo (sed preterlasu la saŭcon)
  • Rafano
  • Boligita salikoko (ne fritita en tempura batilo)
  • Kruda krabo & imita krabo
  • tinuso
  • Maraj legomoj
  • karotoj
  • Maro (fiŝo)
  • Blankafiŝo

Ankaŭ legi: kiel suŝio taŭgas en mia dieto? Specoj de dietoj klarigitaj

Kiel suŝio komparas kun aliaj manĝaĵoj?

Kiam vi elektas suŝion por preni, vi eble konsumas malpli da kalorioj. Sed vi povas facile superi 1,000 kaloriojn por manĝo, depende de kiom vi manĝas. 

Certe, kompare kun rapidmanĝebla bova hamburgero kun tunoj da majaaj kaj bongustaj plenigaĵoj, kaj flanko de francaj fiŝidoj, plus sodo, suŝio ŝajnas sana. Ĝi estas pli sana kaj malpli kaloria ol oftaj ĉinaj manĝaĵoj. Ĝi estas ankaŭ pli sana ol plej multaj mikroondaj manĝoj.

Sed ĉu ĝi estas la plej sana manĝaĵo, kiel multaj kredigus vin? 

Estas iuj vere sanaj manĝeblaj manĝaĵoj, inkluzive de legomsupo, tom-yum-supo, senkarnaj salatoj, frititaj viandoj, rostitaj viandoj, fiŝaj pladoj, vegetalaj pladoj kaj vaporitaj viandoj kun legomaj flankoj. 

Suŝio sendube estas sur la pli sana flanko de la manĝaĵa spektro. Ĝi kutime havas malpli da graso kaj kalorioj ol oftaj manĝaĵoj kiel pico, sandviĉoj, suplementoj, ĉinaj viandaj pladoj, hamburgeroj, kokidaj strioj kaj flugiloj, kareoj, ktp. 

Se vi devas elekti inter la supre listigitaj manĝaĵoj, elektu suŝion. Sed estu konscia pri saŭcoj, preterlasu la sojsaŭcon, kaj elektu krudajn fiŝojn aŭ vegetaĵojn anstataŭ aliajn viandojn kaj frititajn plenigaĵojn. 

konkludo

Suŝio povas havi sanajn eblojn, sed la averaĝa rulo enhavos multajn kaloriojn, kaj iuj estas kaŝitaj en la rizo kaj saŭcoj, do zorgu krome kiam vi mendas rulojn.

Ankaŭ legi: ĉu suŝio estas bona por perdi pezon?

Rigardu nian novan kuirlibron

La familiaj receptoj de Bitemybun kun kompleta manĝoplanisto kaj receptgvidilo.

Provu ĝin senpage kun Kindle Unlimited:

Legu senpage

Joost Nusselder, la fondinto de Bite My Bun, estas kontenta vendisto, paĉjo kaj amas provi novajn manĝaĵojn kun japana manĝaĵo ĉe la koro de sia pasio, kaj kune kun sia teamo li kreas profundajn blogartikolojn ekde 2016 por helpi fidelajn legantojn. kun receptoj kaj konsiloj pri kuirado.